Συνέδριο της Σχολή Κοινωνικών Επιστημών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

H Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου διοργανώνει Συνέδριο υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου με τίτλο:

Οι Κοινωνικές Επιστήμες σήμερα.
Διλήμματα και προοπτικές πέρα από την κρίση.

Το Συνέδριο φιλοδοξεί να προσελκύσει κοινωνικούς επιστήμονες από όλα τα θεωρητικά και ερευνητικά πεδία, οι οποίες/οι επιθυμούν να συνεισφέρουν, συνδυάζοντας τον επιστημονικό ορθολογισμό με την επινοητικότητα, και τον κριτικό αναστοχασμό με την εξωστρέφεια, σε έναν ευρύ, δυναμικό και δημιουργικό διάλογο. Τα αποτελέσματα αυτής της σύνθεσης θα είναι προσιτά και αξιοποιήσιμα από τη διεθνή και ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα, όπως και από φορείς της κοινωνίας. Καθώς η επιστήμη δε συνιστά μια στατική πνευματική λειτουργία, αλλά εξελίσσεται δυναμικά στον χωροχρόνο και επηρεάζεται από τις κοινωνικά μεταβαλλόμενες συνθήκες, αναμένεται μέσα από το Συνέδριο η παραγωγή νέας γνώσης σε συνδυασμό με τη συστηματική παρουσίασή της.

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις αίθουσες της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Μυτιλήνη.

Η έναρξη του Συνεδρίου και οι αρχικές ομιλίες θα πραγματοποιηθούν στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης.

Ημερομηνία πραγματοποίησης του Συνεδρίου: 06-09 Ιουνίου 2019

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκέπτεσθε την ιστοσελίδα:
soc-conf2019.aegean.gr

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών