Ωρολόγιο Πρόγραμμα Εαρινού Εξαμήνου 2017-2018

Έναρξη μαθημάτων 12.02.2018 έως και 25.05.2018

Το πρόγραμμα σε

ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
9:00
-12:00
Η Ευρώπη και η  ιστορία των λαών «χωρίς ιστορία»
Εξάμηνο : 2ο 

Διδάσκουσα: Σταματογ/λου
Αιθ.: ΓΕΩ Δ
ΠΑ/Σ: Ειδικά Ζητήματα της Ανθρωπολογίας του Τουρισμού
Διδάσκουσα: Μουτάφη
Αιθ.: ΓΕΩ Ε
ΠΑ/Σ:  Μνήμη, ιστορία και αναπαράσταση του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου: Η γενοκτονία των Εβραίων της Ευρώπης
Διδάσκουσα: Χαντζαρούλα
Αιθ.:ΘΑΛ Ζ, Αιθ. ΠΕΡΙΒ. Ε από 22/2 & μετά
Εισαγωγή στην Κοινωνική και Πολιτισμική Ιστορία του Βυζαντίου
Εξάμηνο : 4ο 

Διδάσκων: Σμαρνάκης
Αιθ.: ΘΑΛ Β
ΠΑ/Σ: Η Δημόσια Ιστορία
Διδάσκων: Εξερτζόγλου
Αιθ.:Αιθ. ΘΑΛ Η από 22/2 και μετάΑιθ. ΓΕΩ Ε Τετάρτη 14/2,
Ζητήματα Αφρικανικής Εθνογραφίας ΙΙ
Εξάμηνο : 6ο 

Διδάσκων: Τσεκένης
Αιθ.: ΓΕΩ Γ
12:00
-15:00
Αγγλικά ΙΙ 
Εξάμηνο: 2ο
Διδάσκουσα: Νικολαρέα
Αιθ.: ΘΑΛ ΣΤ

Ανθρωπολογία της θρησκείας, της τελετουργίας και των συμβολικών συστημάτων 
Εξάμηνο : 4ο
Διδάσκων: Πανόπουλος
Αιθ.: ΘΑΛ Γ
Ιστορία και κινηματογράφος
Εξάμηνο : 8ο  
Διδάσκουσα: Πέτσα
Αιθ.: ΓΕΩ Δ

Ελληνική Εθνογραφία
Εξάμηνο : 4ο 
Διδάσκων: Παπαταξιάρχης
Αιθ.: ΘΑΛ Ε

Ανθρωπολογία των φύλων
Εξάμηνο: 8ο 
Διδάσκων: Γιαννακόπουλος
Αιθ.: ΘΑΛ Α

ΠΑ/Σ: Πόλεις και προσφυγική εγκατάσταση στην Ελλάδα του Μεσοπολέμου
Διδάσκοντες: Γιαννιτσιώτης-Γλεντή
Αιθ.:ΓΕΩ ΣΤ από 26/2 και μετά
Αιθ.: ΘΑΛ H Τετάρτη 14/2 18.00 – 21.00
ΠΑ/Σ:  Ανθρωπολογικές προσεγγίσεις του θρησκευτικού φονταμενταλισμού
Διδάσκουσες: Τοπάλη – Αϊβαλικλή
Αιθ.: ΓΕΩ Ε

ΠΑ/Σ Greek History in European Perspective
Διδάσκοντες: Εξερτζόγλου-Γκαρά
-Σμαρνάκης

Αιθ.: ΓΕΩ Ε

ΠΑ/Σ: Ταξίδι και ταξιδιώτες στον οθωμανικό χώρο
Διδάσκουσα: Γκαρά
Αιθ.: ΓΕΩ Ε

Κράτος και κοινωνία στη Νεότερη Ελλάδα (19ος – αρχές 20ου)
Εξάμηνο : 2ο 

Διδάσκων: Γιαννιτσιώτης
Αιθ.: ΓΕΩ Δ
15:00
-18:00
Αγγλικά ΙV
Εξάμηνο: 4ο
Διδάσκουσα: Νικολαρέα
Αιθ.: ΘΑΛ B

Κοινωνική και πολιτισμική ιστορία της μεσαιωνικής και πρώιμης νεότερης Ευρώπης
Εξάμηνο: 2ο
Διδάσκων: Πλακωτός
ΑΙΘ.: ΘΑΛ A
Ανθρωπολογία της Μετανάστευσης
Εξάμηνο : 2ο
Διδάσκουσα: Τοπάλη
ΑΙθ.: ΘΑΛ A

Ανθρωπολογική Θεωρία
Εξάμηνο: 4ο
Διδάσκων: Γιαννακόπουλος
ΑΙθ. ΘΑΛ Α

Ανθρωπολογία της Μέσης Ανατολής
Εξάμηνο: 8ο 
Διδάσκουσα: Βουλβούλη
Αιθ.: ΘΑΛ ΣΤ

ΠΑ/ Σ:  Μουσική και Παγκοσμιοποίηση
Διδάσκων: Πανόπουλος
Αιθ.: ΘΑΛ Ζ
Αιθ. ΠΕΡIB. Ε από 26/2 και μετά
Η κριτική θεωρία της σχολής της Φρανκφούρτης
Εξάμηνο : 8ο
Διδάσκουσα: Ιακώβου
Αιθ.: ΓΕΩ Δ
Κοινωνική πολιτική, εργασία και εργατικό κίνημα στην Ευρώπη
Εξάμηνο: 6ο
Διδάσκουσα: Χαντζαρούλα

ΑΙΘ.: ΘΑΛ Γ
Σλαβικοί λαοί στα Βαλκάνια (15ος -18ος αι.) 
Εξάμηνο : 6ο 

Διδάσκουσα: Γκαρά
Αιθ.: ΘΑΛ Β
ΠΑ/Σ: Δείξη και ενδεικτικότητα
Διδάσκων: Κανάκης
Αιθ.: ΘΑΛ Β

ΠΑ/Σ: Ιστορία Αρχαίου Κόσμου ΙΙΙ: Ζητήματα αρχαιοελληνικής ιστοριογραφίας και κριτικής των πηγών
Διδάσκων: Αναστασιάδης
Αιθ.: ΘΑΛ Η
ΠΑ/Σ: Εθελοντικές συσσωματώσεις στην Ελλάδα τον 20ο αιώνα
Διδάσκων: Γιαννιτσιώτης
Αιθ.: ΘΑΛ Η
 
18:00
-21:00
Εισαγωγή στην πολιτική φιλοσοφία
Εξάμηνο : 4ο
Διδάσκουσα: Ιακώβου
Αιθ.: ΘΑΛ Β

Κοινωνιογλωσσολογία
Εξάμηνο : 6ο
Διδάσκων: Κανάκης
Αιθ.: ΘΑΛ Β

Πολιτισμός και πολιτική στη σύγχρονη Ελλάδα
Εξάμηνο : 6ο
Διδάσκων: Παπαταξιάρχης
Αιθ.: ΘΑΛ Β
Ουτοπίες και δυστοπίες στο Βυζαντινό κόσμο
Εξάμηνο : 6ο
Διδάσκων: Σμαρνάκης
Αιθ.: ΓΕΩ Δ

ΠΑ/Σ: Η ελληνική οικονομία στο δεύτερο μισό του 20ού αιώνα
Διδάσκων: Μπέλλας
Αιθ.:
ΘΑΛ ΗΑιθ.:ΠΕΡΙΒ. Ε από 20/2 και μετά

Εισαγωγή στην ανθρωπολογία της Αφρικής
Εξάμηνο : 2ο
Διδάσκων: Τσεκένης
Αιθ.: ΘΑΛ Α