Διαδικτυακά Σεμινάρια της Τρίτης του ΕΕΠΓ

ΚΥΚΛΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΕΕΠΓ

Γλώσσα, κοινωνία και εθνογραφία

ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2020-2021 – Ώρα έναρξης 21.00

Το ΕEΠΓ σας καλωσορίζει στον κύκλο σεμιναρίων της Τρίτης του εργαστηρίου για το χειμερινό εξάμηνο 2020-2021 με γενικό θέμα Γλώσσα, κοινωνία και εθνογραφία. Στόχος των «σεμιναρίων της Τρίτης» είναι η προώθηση του διαλόγου της σύγχρονης κοινωνιογλωσσολογίας με τις κοινωνικές επιστήμες, με ιδιαίτερη έμφαση στην εθνογραφική πρακτική (εντός των ορίων της γλωσσολογίας) και της γλωσσικού ενδιαφέροντος έρευνας (εντός της εθνογραφίας).

Δεδομένων των απρόβλεπτων συνθηκών λόγω της πανδημίας του COVID-19 δεν υπήρξε η δυνατότητα υλοποίησης όλων των προγραμματισμένων σεμιναρίων του εαρινού εξαμήνου του 2020.Είμαστε όμως στην ευχάριστη θέση πάρα τις αντίξοες συνθήκες να ανακοινώσουμε τη συνέχιση των σεμιναρίων διαδικτυακά για το χειμερινό εξάμηνο. Ακολουθεί το πρόγραμμα έως σήμερα.

Τα σεμινάρια γίνονται διαδικτυακά στην πλατφόρμα ΖΟΟΜ (webinar) , (μέχρι νεωτέρας) και είναι ανοιχτά στο κοινό.

Για να παρακολουθήσετε το σεμινάριο στις 01 Δεκεμβρίου Απαιτείται Εγγραφή
Σύνδεσμος Εγγραφής εδώ

Μετά την ολοκλήρωση της εγγραφής θα λάβετε προσωπικό σύνδεσμο στο e-mail σας, με τον οποίο μπορείτε να συνδεθείτε αποκλειστικά εσείς και να παρακολουθείσετε το σεμινάριο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ 2020-2021

3 Νοεμβρίου Ζωή Γαβριηλίδου

Πανεπιστήμιο Θράκης

Οι εννοιολογικές  μεταφορές την εποχή του Covid
1 Δεκεμβρίου Αγγελική Ράλλη

Πανεπιστήμιο Πατρών

Γλωσσική χαρτογράφηση: η περίπτωση της λεσβιακής διαλέκτου
8 Δεκεμβρίου Μαριάνθη Μακρή-Τσιλιπάκου

ΑΠΘ

Αυτοεπιμελητικές ετεροεπιμέλειες: «μην αγχώνεσαι» κ.ά.

Πληροφορίες

Ειρήνη Κουνιαρέλλη