Διαδικτυακά Σεμινάρια Της Τετάρτης

Το Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου ξαναρχίζει σε διαδικτυακή μορφή τον κύκλο ερευνητικών σεμιναρίων που διακόπηκε τον Μάρτιο λόγω του κορωνοϊού. Το τρέχον εξάμηνο θα πραγματοποιηθούν δύο διαδικτυακές συναντήσεις.

Το πλήρες πρόγραμμα για το επόμενο εξάμηνο θα ανακοινωθεί σύντομα.

Η σύνδεση θα γίνει μέσω της πλατφόρμας zoom.

Τρίτη, 24 Νοεμβρίου 2020, 21:00

Ειρήνη Παπαδάκη, Κοινωνική Ανθρωπολόγος, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια, Tμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, University of Edinburgh

Σίλας Μιχάλακας, Οπτικός Ανθρωπολόγος, Υπεύθυνος Ανάπτυξης & Εκπαιδευτικών Δράσεων Ethnofest

Δημήτρης Γλύστρας, Ιστορικός, Υποψήφιος Διδάκτορας ΕΚΠΑ

Συζήτηση του εθνογραφικού φιλμ: “Family Time”, (2020) 43′

Για να παρακολουθήσετε το διαδικτυακό σεμινάριο Απαιτείται Εγγραφή

Σύνδεσμος Εγγραφής εδώ

Μετά την ολοκλήρωση της εγγραφής θα λάβετε προσωπικό σύνδεσμο στο e-mail σας τον οποίο θα πρέπει να ακολουθήσετε για να παρακολουθήσετε το σεμινάριο.

Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου 2020, 21:00

Δέσποινα Νάζου, Κοινωνική Ανθρωπολόγος, Επιστημονική Υπεύθυνη Μεταδιδακτορικής Έρευνας, Tμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης

«Στου τουρισμού την ανοχή…»: Αρχαιολογική κληρονομιά, μυθοποιήσεις, φαντασιώσεις και πολιτιστικές πολιτικές στο Μεγανήσι (Λευκάδα)