ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Μυτιλήνη,  16  Νοεμβρίου 2022 – ΑΠ:965

ΝΕΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ στη ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ

Το Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου οργανώνει την ετήσια συνάντηση υποψηφίων διδακτόρων στη Μυτιλήνη στις 23-25 Μαΐου 2023.

Στο πλαίσιο αυτής της συνάντησης παρουσιάζονται με φυσική παρουσία ανακοινώσεις σε θέματα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Ιστορίας, Κοινωνιογλωσσολογίας, Οικονομίας και Πολιτικής Φιλοσοφίας που συνδέονται με τη διδακτορική έρευνα των συμμετεχόντων/ουσών. Προτεραιότητα θα δοθεί φέτος στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας των υποψηφίων διδακτόρων για επιμέρους κεφάλαια ή για το σύνολο της διατριβής. Ο χρόνος παρουσίασης της κάθε ανακοίνωσης είναι 20 λεπτά και ακολουθεί συζήτηση.

Οι συμμετέχοντες/ουσες έχουν τη δυνατότητα να επεξεργαστούν μετά τη συνάντηση τις ανακοινώσεις τους και να τις υποβάλουν με τη μορφή επιστημονικού άρθρου στο ηλεκτρονικό περιοδικό Νέες Έρευνες (ΝΕ) του Τμήματος Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου (https://www.sah.aegean.gr/metaptychiakes-spoudes/didaktoriko-diploma/periodiko-nees-erevnes/) προς αξιολόγηση και δημοσίευση.

Με την πρόσκληση αυτή θα θέλαμε να καλέσουμε όσες και όσους ενδιαφέρονται να υποβάλουν έως 10 Φεβρουαρίου 2023 την επισυναπτόμενη αίτηση συμμετοχής μαζί με σύντομο βιογραφικό σημείωμα. Διεύθυνση αποστολής: Γραμματεία μεταπτυχιακών προγραμμάτων, κ. Αμανίδου, e-mail: tamanidou@aegean.gr, τηλ. 22510-36331.

Οι διοργανώτριες

Πηνελόπη Τοπάλη, Μόνιμη Επίκουρη Καθηγήτρια