ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

“Εμπειρίες, προκλήσεις και καλές πρακτικές γύρω από τη φροντίδα ατόμων της Τρίτης Ηλικίας κατά την πανδημία Covid-19”

Διαλέξεις - Ημερίδες - Συνέδρια

Tο Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «BIO-AGE: Η βιο-κοινωνική εμπειρία της γήρανσης κατά τη διάρκεια της πανδημίας Covid-19» σας προσκαλεί στη διαδικτυακή ημερίδα με τίτλο:

Εμπειρίες, προκλήσεις και καλές πρακτικές γύρω από τη φροντίδα ατόμων της τρίτης ηλικίας κατά την πανδημία Covid-19

που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2022, 18:00 – 21:00

με εγγραφή στον παρακάτω σύνδεσμo

Σύνδεσμος Εγγραφής ΕΔΩ
Μετά την ολοκλήρωση της εγγραφής θα λάβετε προσωπικό σύνδεσμο στο e-mail σας τον οποίο θα πρέπει να ακολουθήσετε για να παρακολουθήσετε την Ημερίδα.

Η πανδημία έχει οδηγήσει σε παγκόσμιες αναδιατάξεις προκαλώντας πολλαπλές, άμεσες και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στην καθημερινή και θεσμική ζωή. Στόχος της ημερίδας είναι η συμβολή στην κατανόηση των κοινωνικών συνεπειών της πανδημίας για ανθρώπους ηλικίας 65 και άνω, καθώς εστιάζει τόσο στη δική τους εμπειρία με αναφορά στον COVID-19, όσο και στην ανάδειξη καλών πρακτικών σχετικά με τους τρόπους φροντίδας τους.

Διοργάνωση Ημερίδας

Η ημερίδα οργανώνεται στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «BIO-AGE: Η βιο-κοινωνική εμπειρία της γήρανσης κατά τη διάρκεια της πανδημίας Covid-19», το οποίο υλοποιείται από το Εργαστήριο Mελετών Oικογένειας και Συγγένειας του Τμήματος Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου και χρηματοδοτείται από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. στο πλαίσιο της 4ης Προκήρυξης Δράσης «Επιστήμη και Κοινωνία – Εμβληματική Δράση: Παρεμβάσεις προς αντιμετώπιση των οικονομικών και κοινωνικών επιπτώσεων της πανδημίας COVID- 19».

Επιστημονικά Υπεύθυνη: Αίγλη Χατζούλη, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Ιστοσελίδα: https://bioage.weebly.com/

Χαιρετισμός

18:00 – 18:10

Βενετία Καντσά, Καθηγήτρια, Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Πρώτη Συνεδρία

Τοποθετήσεις ερευνητών/τριών της ερευνητικής ομάδας BIO-AGE: Παρουσίαση του ερευνητικού προγράμματος BIO-AGE, το πεδίο μελέτης και οι ερευνητικοί προβληματισμοί, ανθρωπολογικές τοποθετήσεις σχετικά με την κατασκευή της τρίτης ηλικίας στο ελληνικό συμφραζόμενο.

18:10 – 18:20 Αίγλη Χατζούλη, Επιστημονικά Υπεύθυνη BIOAGE, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
18:20 – 18:30 Γιώργος Κωστακιώτης, Δρ. Κοινωνικής Ανθρωπολογίας/ Ερευνητής, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Κοινωνική Υπηρεσία Δήμου Αγίας Παρασκευής
18:30 – 18:40 Ειρήνη Παπαδάκη, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
18:40 – 18:50 Άσπα Χαλκίδου, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
18:50 – 19:00 Φάλια Βαρελάκη, Υποψήφια διδακτόρισσα, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
19:00 – 19:10 Πάνος Τίγκας, Υποψήφιος διδάκτορας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Δεύτερη Συνεδρία

Τοποθετήσεις επαγγελματιών, οι οποίοι/ες εργάζονται σε χώρους παροχής φροντίδας, για άτομα ηλικίας 65 και άνω με αναφορά στην πανδημία: Εμπειρίες, προβλήματα, καλές πρακτικές και μελλοντικές προτάσεις.

19:20 – 19:30 Κωνσταντίνος Σολδάτος, Γενικός Διευθυντής Ελεήμονος Εταιρείας Αθηνών (Γηροκομείον – Πτωχοκομείον)
19:30 – 19:40 Αρχιμανδρίτης Ειρηναίος Λαφτσής, Πρωτοσύγκελλος Ιεράς Μητροπόλεως Αλεξανδρουπόλεως, Υπεύθυνος Ιδρυμάτων Φροντίδας Ηλικιωμένων Ιεράς Μητροπόλεως Αλεξανδρουπόλεως
19:40 – 19:50 Ιωάννης Γ. Καραϊτιανός, Αμ. Επίκ. Καθηγητής Χειρουργικής Πανεπιστημίου Αθηνών, τ. Αναπλ. Καθηγητής Χειρουργικής Πανεπιστημίου Παρισίων P. et M. Curie, Διευθυντής Χειρουργικής Κλινικής Νοσοκομείου Ερρίκος Ντυνάν, Πρόεδρος Ελληνικής Γεροντολογικής και Γηριατρικής Εταιρείας
19:50 – 20:00 Ρωσσέτος Γουρνέλλης, Επικ. Καθηγητής Ψυχιατρικής, Β΄ Ψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ – ΠΓΝ Αττικόν, Αντιπρόεδρος Ελληνικής Ψυχογηριατρικής Εταιρείας